ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ Α΄ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ HACK THE MAP: Η ΧΑΡΤΑ ΤΟΥ ΡΗΓΑ

Την Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου ολοκληρώθηκε η A’ φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού: HACK THE MAP: Η ΧΑΡΤΑ ΤΟΥ ΡΗΓΑ.

Παραλάβαμε συνολικά 44 έγκυρες αιτήσεις. Πιο συγκεκριμένα, ανά κατηγορία έργου:

 

α) Μία (1) αίτηση στην κατηγορία Εικονικής Πραγματικότητας (VR),

β) Οκτώ (8) αιτήσεις στην κατηγορία Επαυξημένης Πραγματικότητας (AR),

γ) Είκοσι (20) αιτήσεις στην κατηγορία Ψηφιακής Αφήγησης (Digital Storytelling), και

δ) Δεκαπέντε (15) αιτήσεις στην κατηγορία Τρισδιάστατου Ψηφιακού Παιχνιδιού (3D Video Game).

 

Οι ανωτέρω προτάσεις αξιολογήθηκαν από την Επιτροπή Αξιολόγησης του Διαγωνισμού και σύμφωνα με τα κριτήρια της προκήρυξης.

 

Στη Β’ φάση του Διαγωνισμού προκρίνονται οι προτάσεις των ακόλουθων σχολικών ομάδων ανά κατηγορία έργου:

 

-Κατηγορία Εικονικής Πραγματικότητας (VR):

1. Αρσάκειο Λύκειο Πατρών

 

-Κατηγορία Επαυξημένης Πραγματικότητας (AR):

1. Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδος PIERCE (Γυμνάσιο)

2. Γυμνάσιο Ελευθερούπολης

3. Γυμνάσιο Νέας Αρτάκης

4. Γυμνάσιο Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς

5. 1ο Γενικό Λύκειο Αιγίου

6. 2o Γυμνάσιο Νέας Μάκρης

7. Γενικό Λύκειο Κολλεγίου Ψυχικού

 

-Κατηγορία Ψηφιακής Αφήγησης (Digital Storytelling):

1. 1ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Αθηνών Γεννάδειο

2. 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Αθήνας

3. 28ο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκης

4. Δωδωναία Εκπαιδευτήρια (Γυμνάσιο)

5. ΕΕΕΕΚ Κατερίνης

6. Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη (Γυμνάσιο-Λύκειο)

7. Εκπαιδευτήρια Πάνου (Γυμνάσιο)

8. Ιδιωτικό Γυμνάσιο Ελληνογαλλικής Σχολής Άγιος Ιωσήφ

9. Ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια Βόλου «Προμηθέας Ο.Ε.» (Γυμνάσιο)

10. Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Αθηνών

11. Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Κοζάνης

12. Μουσικό Σχολείο Άρτας (Λύκειο)

13. Saint Demetrios Preparatory School, Astoria

14. Σχολή Ι. Μ. Παναγιωτοπούλου (Γυμνάσιο)

15. Ώθηση Γυμνάσιο

 

-Κατηγορία τρισδιάστατου ψηφιακού παιχνιδιού (3D Video Game):

1. Αρσάκειο Λύκειο Θεσσαλονίκης

2. Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο

3. Εκπαιδευτήρια Αυγουλέα Λιναρδάτου (Γυμνάσιο)

4. Εκπαιδευτήρια Δούκα (Γυμνάσιο)

5. Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης

6. Πρότυπο ΓΕΛ Μυτιλήνης

7. Σχολή Μωραΐτη (Γυμνάσιο)

 

Η Οργανωτική Επιτροπή και η Επιτροπή Αξιολόγησης του Διαγωνισμού, συγχαίρουν τις σχολικές ομάδες που προκρίθηκαν στη Β΄ φάση της υλοποίησης των ψηφιακών έργων. Επίσης, ευχαριστούν όλους τους μαθητές/ μαθήτριες για τη συμμετοχή τους, καθώς και τους επικεφαλής εκπαιδευτικούς που τους ενθάρρυναν να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό.

 

Σας καλούμε να συνεχίσετε την περιήγησή σας στην Ανοικτή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα Classroom του Ιδρύματος Ωνάση και να ανακαλύπτετε το εκπαιδευτικό υλικό της που εμπλουτίζεται διαρκώς.